Mis on korduskasutus ja korduskasutuspakend?
Korduskasutuspakend – olelusringi jooksul mitme veo- või kasutuskorra jaoks kavandatud, valmistatud ja turule lastud pakend, mida täidetakse või kasutatakse uuesti samal eesmärgil, milleks ta valmistati. (Pakendiseadus § 3 lg 2 p 1)
Korduskasutus on mis tahes toiming, mille käigus tooteid või tootekomponente, mis ei ole jäätmed, kasutatakse uuesti nende esialgsel otstarbel. (Jäätmeseadus § 14 1)
Juhul kui ettevõte võtab oma Eesti turule lastud kauba pakendid klientidelt tagasi ja kasutab neid uuesti uute toodete pakendamisel, on tegemist korduskasutusega ja kasutusel korduskasutuspakend.
Näide 1: ettevõte pakendab oma tooted kaubaalustele, millega saadab need oma klientidele. Ettevõtte võtab oma alused kohe kliendi juurest tagasi või tagastatakse need hiljem klientide poolt. Samadele alustele pakendatakse ettevõttes uued tooted ja sama tegevus kordub kuni alused lähevad kaduma või katki.
Näide 2: toitlustust pakkuv ettevõte pakendab toidu kullerile või kliendile kaasa pakendis, mille klient saab tagastada. Ettevõte kasutab tagastatud pakendit uuesti toidu kaasa pakendamiseks. Tegemist on korduskasutusega ja korduskasutuspakenditega.
Juhul kui ettevõttes on kasutuses korduskasutuspakend, siis tuleb arvestust pidada ja infot regulaarselt (minimaalselt 1 x aastas) taaskasutusorganisatsioonile või otse Pakendiregistrisse esitada.
Kuidas arvestust pidada?
Pakendiregistrisse esitatavad andmed (vastavalt Pakendiregistri põhimääruse nõuetele)
1. Kalendriaastas esmakordselt turule lastud korduskasutuspakendi mass (tonnides) materjali liigi kohta. Eristada tuleb ka seda, kas tegemist on korduskasutuses oleva müügipakendiga (nt kaasamüüdava toidu pakend) või veo- ja rühmapakendiga (nt puitalused).
2. Kogu kasutuses oleva korduskasutuspakendi materjali liigi kogus kokku (tonnides). Eristada tuleb ka seda, kas tegemist on korduskasutuses oleva müügipakendiga (nt kaasamüüdava toidu pakend) või veo- ja rühmapakendiga (nt puitalused) (§ 7 lg 1 p 4).
3. Eesti turule lastud korduskasutuspakendi keskmine aastane ringluskordade arv. Ehk mitu korda kalendriaastas keskmiselt korduskasutuspakendid lähevad ettevõttest uuesti välja (§ 7 lg 3).
4. Käibelt kõrvaldatud korduskasutuspakendi iga pakendimaterjali liigi mass. Eristada tuleb ka seda, kas tegemist on korduskasutuses oleva müügipakendiga (nt kaasamüüdava toidu pakend) või veo- ja rühmapakendiga (nt puitalused).
Ehk nende korduskasutuses olnud pakendite mass, mis läksid katki, ei jõudnud ettevõttesse tagasi vm põhjusel enam korduskasutada ei saa (§ 7 lg 1 p 5).
Andmed tuleb Pakendiregistrisse 2022. aasta kohta esitada hiljemalt 31.03.2023. Juhul kui olete TVO klient, esitate andmed meie aruandeportaali kaudu. Meie edastame info Pakendiregistrisse.
NB! Pakendiseaduse § 24 lg 1 kohaselt peab pakendiettevõtja, kes laseb turule pakendatud kaupa pidama pakendimaterjali massi üle pidevat arvestust, sealhulgas eraldi korduskasutuspakendi osas ning lg 4 kohaselt tuleb andmed esitada korduskasutuspakendite massi kohta pakendiregistrisse. Antud nõue kehtib ka juhul kui pakendiettevõtja kasutab kauba pakendamiseks renditud korduskasutuspakendeid (Eesti turule lastud kauba pakendamiseks kasutatud kogused tuleb deklareerida pakendiaruandes).